Nevresim = Nevr + Resm

Gönderen Sistem 17/04/2017 0 Yorumlar Faydalı Bilgiler,

Nevresim kelimesinin aslında nevr ve resm kelimelerinden türediğini biliyor muydunuz? Günlük hayatımızda yorgan kılıfı olarak kullandığımız ürünün manası daha da ilginç. Nevr, Farsça kökenli bir sözcük olup, taze, yeni manalarına gelmekte. Resm ise Arapça'dan gelmekte ve günümüzde de aynı anlamda kullanılmaktadır. Ayrıca; resm desen kelimesi yerine de kullanılmıştır. İki kelimeyi birleştirince nevresim aslında "yeni desen" kelimelerinden türemiş. Demek ki desenler ürün için o kadar önemli sayılmış ki, ürüne adını vermeyi başarmış.
 


 

Nevresimlerde Resm

 

Günümüzde de nevresimin üzerindeki desenler o kadar önem arz ediyor ki, değişik tarzlarla farklı ürün grupları olarak koleksiyonlarını meydana getiriyorlar. İsterseniz bunu biraz detaylandırıp, üzerlerindeki tasarımlara göre nevresimler nasıl ayrılıyor biraz onlardan bahsetmeye  çalışalım.
 

Tabi ki yıllardır en çok kullanılan çiçek desenli nevresim takımları her daim raflardaki yerini alıyor. Bu tarz ürünler çeşitli kumaş kalitelerindeki farklı ürün gruplarında muhakkak bulunuyor (örnek olarak; ranforce grubu, saten grubu vb.). Ayrıca damask figürleri ya da ekose baskıları da genel kullanım için sıkça tercih ediliyor.
 

Daha yeni sayabileceğimiz bir ürün grubu olan 3D (dijital ya da üç boyutlu) nevresimlerde de çiçekler yerlerini alıyor. Fakat burada daha çok motif kullanımı yerine, doğadan çekilmiş bir fotoğraftaki unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca üç boyutlu nevresimlerde şehir manzaraları, sahil, deniz  veya hayvan fotoğrafları kullanımı da yaygın diyebiliriz.
 

Daha spor diyebileceğimiz geometrik desenler, genç nevresim grupları olarak adlandırılan nevresimlerde görülüyor. Denizci temaları, evcil hayvan fotoğrafları, canlı renklerden oluşan geometrik kompozisyonlar. Bunun yanında; Paris, Londra, New York, İstanbul gibi ünlü şehirler de gençlere yönelik hazırlanmış ürünlerde sıkça vurgulanan temalar olabiliyor.
 

Genç ya da her daim kendini genç hisseden spor severler için, spor klüplerinin lisanslı ürünleri de en çok tercih edilen setlerden. Bu grupta, klüplerin logoları, takımın ana renkleri ya da klübü simgeleyen figürler ürün tasarımları olarak kullanılıyor. Geleceğin taraftarları için de düşünülmüş olan taraftar bebek nevresimleri de aynı şekilde tasarlanıyor. (Örnek olarak; Fenerbahçe bebek nevresim takımlarında kanarya'nın, Beşiktaş nevresim takımlarında kartal figürünün, Galatasaray ürünlerinde ise aslanın kullanılması)
 

Çocuklar ya da çocuk ruhlu olarak kalmayı başarabilenler için tasarlanan çizgi kahramanlı nevresimler de her daim çocuklar için ilk planda olmuştur. Ürünlerim tamamı lisanslı olarak üretilip 2 yıl garantili olarak satılmaktadır.

Yorum Bırak