Beyaz Yatak Odası Fikirleri

Gönderen Sistem 21/04/2017 0 Yorumlar Faydalı Bilgiler,

Sakin, aydınlık ve rahatlatıcı bir yatak odasını hayal ediyorsanız, yatak odasında açık tonlar kullanmalısınız. Beyaz rengi tercih ettiğiniz taktirde hem modern bir görüntü elde edebilir, hem de beyaz rengin kendine has özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Beyaz yatak odası sizin için uygun mu değil mi diye düşünüyorsanız, elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışalım.

Genelde çoğumuz resimlere bakıp böyle bir yatak odasını arzuluyoruz. Fakat,  beyazın tek dezavantajı olan kolay kir göstermesi yüzünden çok azımız tercihini bu yönde kullanıyor. Bunu başta belirtelim. Evinizin dekorasyonunu yapmadan  önce,  kullanmak istediğiniz renklerin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun. Böyle dedik diye de hemen gözünüz korkmasın. Tabi ki bu detayı unutmayın ama beyaz renk ağırlıklı bir yatak odasının sizlere sunacağı avantajları dikkate almadan karar vermeyin.


Pinterest, instagram gibi sosyal medya hesaplarında sıkça karşılaştığımız beyaz yatak odası tasarımları İskandinav ülkelerine özgü sayılabilir. Zaten google arama kısmına "scandinavian bedroom" yazarsanız, bolca örnek bulabilirsiniz (Kesinlikle, dekorasyon fikirlerinizi oluşturmadan önce internetten faydalanmanızı öneriyoruz). Peki hiç düşündünüz mü, niçin beyaz renkli iç mimari örnekleri genellikle bu ülkelerde kullanılıyor. Nedeni aslında çok basit. Beyaz renk, ışığı en çok yansıtan renk olduğu için; güneşin etkisinin en az hissedildiği yerlerde bile ortamın aydınlanmasına yardımcı oluyor.

 

Beyaz yatak odası tercihinin bir diğer avantajı, yatak odalarımızı olduğundan daha büyük göstermesi. Eğer metrekare olarak küçük bir alanı dekore edeceksek, gayet tatminkar bir sonuç alabiliriz. Odamızda kullanacağımız ayna da daha derin bir mekan algısı oluşturacağı için, daha ferah bir uykuya kavuşabiliriz.

Minimalist akımdan hoşlanıyorsanız; beyaz tam aradığınız renk. Kullanıldığı alanlarda, hem detayları ön plana çıkartıyor hem de karmaşıklığı ortadan kaldırabiliyor. Şık ve sakin bir yaşam alanı oluştururuyor. Yatak odanızı ve içinizi aydınlatan özelliğiyle, sabahları daha huzurlu kalkmanız içten bile değil.


Eğer ki beyazı minimalist bir tasarım aracı olarak görüyor ve bu tasarımlardan hoşlanmıyorsanız, kararınızı vermekte acele etmeyin. Birkaç dokunuş ve seçtiğiniz mobilyalarla, yatak odanızı tam da düşündüğünüz stilde oluşturabilirsiniz.


Beyaz Yatak Odası Monoton mu Olur?

Öncelike kendi yatak odamıza bakalım. Mobilyalar, perdeler, diğer tamamlayıcı aksesuarların hepsi aynı renkte mi? Böyle bir durum zaten imkansıza yakın. Bizim de yapacağımız şey beyaz rengi ağırlıklı kullanırken, birkaç rengi de ortamı canlandırmak için kullanacağız. Böylelikle hem harmoniyi yakalayıp hem de zevkimize hitap edeceğiz. Seçtiğimiz perdeler, yatak örtüsü, duvarda kullanacağımız dekoratif  bir görsel ( yağlı boya - sulu boya resim, poster,  kanvas tablo, vb) bize bu konuda yardımcı olacak. Hatta abajur lambaları, ayna çerçevesi seçimi, vb. detaylar da işimizi kolaylaştıracaktır. Burada da şunu atlamayalım; bütün objeleri baskın ve aynı renkte seçmemiz ortamı boğabilir, bunu da aklımızın bir kenarına yazmamızda fayda var.


Monotonluğu kırmanın bir diğer yolu ise malzeme seçimi. Eğer mobilyalarımızı ahşap veya ahşap kaplama olarak seçersek, daha doğal ve daha sıcak bir görüntü elde edebiliriz. Ahşap kullanıldığı alanlara doğanın sunduğu huzuru getirmekte ve yapaylığı yok etmekte. Belirmemiz gerekir ki, mobilyanın bütün yüzeyleri ahşap olması yerine, beyaz ağırlıklı olan ve ahşabın tamamlayıcı olarak kullanıldığı mobilyaları seçersek, daha uyumlu bir ortam oluşturabiliriz.


Belki, hiç aklımıza gelmemiş olabilir. Beyaz ile siyaha yakın tonlar (füme rengi olabilir) beraber kullanıldığında gayet şık bir oda oluturabiliriz. Zıt renklerin oluşturacağı kontrast ile daha dengeli bir tasarıma kavuşabiliriz. Bunu sağlamak için bir duvarı koyu tonda boyayarak, dediğimiz gibi aksesuarların bazılarında bu renkleri tercih ederek daha doygun bir ortam elde edebiliriz. Siyaha yakın tonlar sizi rahatsız eder diye düşünüyorsanız da, daha açık olan gri tonlarını tercih edebilir ve tek düzeliğin önüne geçebilirsiniz. Elbette ki sadece beyaz renk kullanınca monoton bir yatak odamız olacak diye bir kural yok.  Önceden de belirttiğimiz gibi, dekorasyon uygulamasını yapmadan önce daha çok örneğe bakıp kararınızı verebilirsiniz.


Umuyoruz ki, düşlediğiniz yatak odası için sizlere faydalı bilgiler verebilmişizdir. Beyaz yatak odası başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız, bloğumuzu tekrardan ziyaret etmeniz bizi mutlu edecektir.

Yorum Bırak